طراحی لوگو

طراحی لوگو

لوگو یک نماد تصویری است که نمایش دهنده هویت  و شخصیت یک شرکت، سازمان، گروه یا فرد می باشد. در این مقاله به موارد موثر در این زمینه خواهیم پرداخت.

لوگو چیست؟

طراحی آرم و لوگو به گونه ای است که هر فرد با دیدن آن بلافاصله آن نهاد، سازمان یا شرکت را در ذهن خود یادآوری می کند. لوگو یا نشان تجاری هر شرکت باید نمایش دهنده ویژگی ها و هویت آن شرکت باشد و تا حد امکان به وسیله تصویری نمادین و ساده، نوع فعالیت و شخصیت  فرهنگی و اجتماعی آن را به مخاطبین یا مشتریان نمایش دهد.

تاریخچه استفاده از نشان مخصوص یا لوگو

استفاده از نشان یا نماد مخصوص، موضوع جدیدی نیست و قدمتی چند هزارساله دارد. انسان های غارنشین تا پیش از اختراع خط، برای انتقال مفاهیم و معانی به یکدیگر، دست به ترسیم نقاشی های نمادین و اشکال خلاصه شده می زدند.

در اروپای قرون میانه، خاندان های سلطنتی و اشرافی، هریک نشانی مخصوص به خود داشتند که کسی خارج از آن خاندان حق استفاده از آن را نداشت. آن نشان مخصوص که معمولاً شامل نقش های خاصی مانند سپر، گیاهان، شمشیر، عقاب،شیر یا سایر حیوانات و تاج می شد، به طور انحصاری توسط یک خاندان مورد استفاده قرار میگرفت. شوالیه ها نیز نشان مخصوص به خود را داشتند که از آن نشان، روی کلاه خود، سپر و لباس خود استفاده می کردند. این نشان به آن‌ها اعتبار و جایگاه اجتماعی ویژه ای می داد.

از قرن هفدهم به بعد، کم کم طراحی آرم و لوگو یا نشان، وارد عرصه تجارت شد و رفته رفته هر شرکت و کسب و کاری، نشان مخصوصی برای خود طراحی می کرد که نشان دهنده نامش باشد. به این ترتیب مشتریان آن‌ها با دیدن نماد مخصوص، آن شرکت را به یاد آورده و با آن نشان گرافیکی، آن را می شناختند.

انواع طراحی آرم و لوگو

برای طراحی آرم و لوگو، گزینه های متعددی، برای طراح و گرافیست  وجود دارد که با توجه به نیاز و سلیقه مشتری، می‌توان، یکی از آن‌ها را برای طراحی انتخاب کرد یا طرحی تلفیقی ایجاد نمود:

  • طراحی آرم و لوگو می تواند تنها با استفاده از حروف و کلمات انجام شود. به این صورت که از حروف اولیه کلمات یک نشان اختصاری ایجاد شود مانند لوگوی شرکت لوازم خانگی ال جی. یا اینکه با استفاده از یک کلمه کامل، طراحی شود. مانند لوگوی شرکت های سامسونگ یا نوکیا. به این نوع طراحی آرم و لوگو، لوگوتایپ گفته می شود.

لوگو های شرکت هایی که نام بردیم، بسیار ساده و تنها با استفاده از حروف طراحی شده اند، اما به لطف تبلیغات وسیع و فراگیری که در رسانه ها پخش شده، همه شما به سرعت می توانید این نشان ها را به خاطر بیاورید.

  • طراحی آرم و لوگو می‌تواند شامل یک تصویر نمادین و خلاصه شده از یک شیء باشد. یا اینکه تصویری گرافیکی و نمادین از مفهومی باشد که فعالیت های شرکت یا فرد را نشان می دهد.
  • همچنین طراح می تواند حروف و کلمات را به صورت شکل یا تصویری گرافیکی در آورد که نمادی از شرکت باشد.
  • ممکن است از نمادهای تصویری و نام شرکت، در کنار هم، در طراحی آرم و لوگو استفاده شود.

اهمیت طراحی آرم و لوگو در تبلیغات

همان طور که اشاره شد، یک لوگوی موفق می تواند نقش بسیار مهمی در جذب مشتریان داشته باشد. لوگوی خوب، باید ساده و قابل فهم برای عموم مردم بوده و دارای پیچیدگی های زیاد نباشد تا به راحتی به خاطر سپرده شود.

استفاده از رنگ در طراحی آرم و لوگو و نشان تجاری، ایده بسیار خوبی است. برای مثال نشان و بسته بندی عروسک های باربی، همیشه با رنگ صورتی همراه بوده است. یا ترکیب رنگ فیروزه ای و نارنجی شرکت همراه اول را به یاد شما می آورد. رنگ، عنصری قوی برای وابسته کردن ذهن به یک نشان خاص است. با این وجود طراحی یک لوگو نباید به گونه ای وابسته به رنگ باشد که با حذف آن رنگ، معنی و مفهوم آن از دست برود. یک لوگوی موفق، باید قابلیت استفاده یک رنگ برای مقاصدی چون مهر و چاپ روی کارتن بسته بندی را نیز داشته باشد.


هزینه طراحی آرم و لوگو

هزینه طراحی لوگو، با توجه به معیارهای متفاوتی تعیین می شود. درجه کیفی طرح، سابقه کار و شخصیت هنری طراح، بزرگی و اهمیت شرکت یا فرد سفارش دهنده، مدت زمانی که صرف طراحی آرم و لوگو و اجرای کار شده است و بسیاری موارد دیگر، می تواند در میزان هزینه پرداختی شما نقش داشته باشد. بسیاری از طراحان، به مشتریان خود، چند پیش طرح را ارائه می دهند تا طرح نهایی را از میان آن ها انتخاب کنند.

همچنین تا دفعات معینی امکان ویرایش و تغییر طرح نهایی را به مشتری خود می دهند که تمامی این خدمات معمولاً هزینه هایی در بر خواهد داشت. در طراحی لوگوی ارزان، معمولا چنین خدمات و امکاناتی ارائه نمی شود. برای اطلاع از خدمات و هزینه های طراحی لوگو آنلاین، طراحی لوگو ارزان، طراحی اسم نوشته، طراحی آرم شرکتی و دیدن نمونه لوگو، با ما تماس بگیرید.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه های بازدیدکنندگان

الناز قاسمی 29 اردیبهشت 1397 - 15:17

درود فراوان خدمت شما
هزینه طراحی یک لوگوی تصویری برای شرکت نیشکر اعلام کنید
از چقدر تا چقدر لوگو طراحی می کنید

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.