طراحی ست اداری

طراحی ست اداری

ست اداری مجموعه‌ای از پاکت نامه، کارت ویزیت، سربرگ و چندین مورد دیگر است که با طراحی اختصاصی و عمومی تولید می‌شود.

تعریف کلی از طراحی ست اداری سازمان و شرکت‌ها

هویت و نماد هر شرکت و سازمانی کاملاً مشخص و معین می‌باشد. با استفاده از برند و لوگو می‌توان به فعالیت‌های یک سازمان هدف و جهت بخشید. همان‌طور که می‌دانید هر ارگانی برای شروع به کار و شناخته شدن در میان جامعه نیازمند نام و برند تجاری است که از طریق آن بتواند هویت مشخصی برای خود تعیین نماید. دراین‌بین در کنار نام و برند هر سازمانی مجموعه‌ای به نام ست اداری امروزه بسیار موردتوجه صاحبان کسب‌ و کارها و سازمان‌های مختلف قرارگرفته است.

با استفاده از این مجموعه می‌توان تمامی فعالیت‌های انجام‌شده در این مکان‌ها را با اصولی مشخص و تعیین‌شده به سمت جلو پیشبرد. اما طراحی ست اداری به مجموعه‌ای از سربرگ a5 و a4، کارت ویزیت، پاکت نامه، پاکت سی دی، انواع مختلف کارت ورود و خروج و همچنین دفترچه‌های یادداشت گفته می‌شود که به‌صورت عمومی و یا اختصاصی طراحی می‌شوند. درواقع هر شرکت و سازمانی می‌تواند این مجموعه را برای نوع فعالیت خود طراحی نموده و تولید نماید.

طراحی انواع کارت‌های ویزیت از ملزومات ست اداری

همان‌طور که در بخش قبلی در رابطه با مجموعه‌ای به نام ست اداری صحبت نمودیم در این بخش در رابطه با یکی از مهم‌ترین موارد آن به نام کارت ویزیت و طراحی آن اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. کارت‌های ویزیت به‌عنوان عنصر اصلی و تأثیرگذار در معرفی و پیشبرد فعالیت یک سازمان و یا شرکت قلمداد می‌شوند و معمولاً در ابعاد مشخص و در حدود 9 در 5 سانتی‌متر طراحی و تولید می‌شوند.

در رابطه با جزئیات کارت‌های ویزیت باید به مواردی همچون نام تجاری سازمان و یا شرکت, نوع فعالیت، آدرس دقیق پستی، شماره‌های تماس ثابت و همراه و همچنین آدرس سایت با فونت یکسان و یک اندازه اشاره نمود. در بسیاری از موارد توصیه می‌شود که از رنگ‌های برند سازمان در این دسته از ملزومات اداری استفاده شود تا تأثیرات بیشتری در جلب‌توجه افراد و سازمان‌های دیگر داشته باشد. تصاویر به‌کار رفته در کارت‌های ویزیت نیز می‌تواند در جذابیت طراحی آن تأثیرات مناسبی داشته باشد.

طراحی و تولید سربرگ یکی از موارد مهم در ست اداری

برای اینکه بتوان در شرکت و سازمان‌ها نامه‌های اداری را ایجاد نمود از برگه‌هایی با اندازه A4 به‌صورت عمودی استفاده می‌شود. این برگه‌ها سربرگ نام دارند و از موارد دیگر ست اداری می‌باشند. در زمان طراحی سربرگ معمولاً از عناوین مهمی همچون عنوان، پیوست، آدرس دفتر و سایت اینترنتی، ایمیل و همچنین لوگو استفاده می‌شود و در برخی موارد عناصری دیگری نیز در این دسته از برگه‌های اداری به‌کاربرده می‌شوند. در طراحی سربرگ می‌بایست به قرار گرفتن عنوان, لوگو و همچنین آدرس و نشانی توجه خاصی نمود.

 فونت نوشتاری و اندازه آن نیز در این سربرگ‌ها بسیار مهم است. رعایت تمامی موارد گفته‌شده برای عدم آسیب به سربرگ می‌باشد و بدین منظور برای هریک از موارد جایگاه و شرایط خاصی مدنظر قرارگرفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال لوگو در برخی از موارد در قسمت بالا و در گوشه چپ با اندازه‌های مشخص حک می‌شود تا دیگر موارد در سمت راست قرار گیرند. نکته مهم در رابطه با رنگ‌های به‌کاررفته متون در سربرگ می‌باشد که در بسیاری از موارد کاملاً بی‌رنگ هستند تا در زمان چاپ کیفیت مناسبی حاصل شود.

پاکت نامه از ملزومات ست اداری و نحوه طراحی آن

یکی دیگر از موارد مهم در ست اداری طراحی پاکت نامه می‌باشد که دارای ویژگی‌های مختص به خود است. اندازه و ابعاد این پاکت نامه‌ها می‌بایست متناسب با سربرگ‌ها تعیین شود. مشخصات شرکت و سازمان ازجمله آدرس، نوع فعالیت و همچنین لوگو باید در پاکت نامه به‌درستی و در جایگاه مشخصی قرار گیرند.

لوگوی سازمان و همچنین عنوان می‌بایست در قسمت بالایی و سمت چپ پاکت نامه درج شود و همچنین نام شرکت و نوع فعالیت آن نیز در سمت راست و بالای پاکت نامه قرار گیرد. آدرس دفتر نیز در قسمت‌های پایینی درج می‌شود. پاکت نامه‌های برای قرارگیری سربرگ‌ها طراحی و تولید می‌شوند که با ابعادی استاندارد طراحی می‌گردند.

نکاتی در رابطه با ملزومات ست اداری

  • ست اداری برای مشخص کردن هویت و فعالیت اختصاصی یک شرکت طراحی می‌شود و بنابراین توجه به طراحی آن از مهم‌ترین مواردی است که مسئولین در سازمان و شرکت‌ها به آن توجه می‌نمایند.
  • سربرگ شرکت و سازمان از عناصر مهم این مجموعه می‌باشد که نکات مهمی در رابطه با اندازه سربرگ و همچنین فونت نوشتاری در آن بسیار مهم است. قرار گرفتن لوگو در جایگاه مشخص از دیگر موارد مهم در طراحی سربرگ می‌باشد.
  • پاکت نامه نیز برای قرار دادن سربرگ در داخل آن می‌بایست با فاکتورهای مشخصی طراحی و تولید شود. یکی از این موارد اندازه پاکت نامه متناسب با سربرگ می‌باشد.
  • طراحی کاتالوگ، پاکت سی دی و بروشور نیز از مهم‌ترین موارد در ست‌های اداری می‌باشد.
دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.