چاپ برچسب صنعتی

برچسب صنعتی انواع متفاوتی دارد. برچسب‌ها تکه‌هایی کاغذی، پلیمری و یا فلزی هستند که بر روی محصول زده می‌شوند و اغلب اطلاعاتی در مورد آن محصول را در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهند. از برچسب‌های کاغذی گرفته که مورداستفاده بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها است، تا برچسب‌ صنعتی که کاربردهای متفاوتی دارد. در این مقاله سعی داریم تا انواع برچسب صنعتی را معرفی کنیم و موارد استفاده آن را شرح دهیم.

درصورت اطلاع و نیاز از بسته بندی محصولات میتوانید به صفحه فوق مراجعه فرمائید

برچسب صنعتی چیست؟

معمولاً اغلب شرکت‌ها و کارخانه‌ها از برچسب، روی کالای خود استفاده می‌کنند، که این برچسب‌ها اغلب از نوع کاغذی است ولی در بعضی مواقع ما به برچسب‌هایی بادوام و ماندگاری بیشتر (حتی کمتری) بر روی کالا نیاز داریم. برچسب صنعتی به برچسبی گفته می‌شود که دوام و ماندگاری بالاتری نسبت به برچسب‌های کاغذی معمول دارد؛ و در برابر حرارت، خش، رطوبت هوا، آب و مایعات خورنده و عواملی از این دست مقاوم‌تر از برچسب‌های کاغذی عادی است. همچنین یک برچسب صنعتی قدرت چسبندگی قابل ملاحظه‌ای نسبت به یک برچسب کاغذی دارد. برچسب صنعتی کاربردهای متفاوت و مصارف متعددی دارد.

انواع برچسب روی کالا

برچسب‌ صنعتی عمدتاً از پلی کربنات، پلی پروپیلن، متلایز، پی‌وی‌سی، فلز، پلاستیک و مواد شفاف شیشه‌ای ساخته می‌شود؛ که هر یک از این‌ مواد به خاطر کاربرد خاصی که از آن‌ها انتظار می‌رود مورداستفاده قرار می‌گیرند. تمام این موادی که ذکر شد نسبت به حرارت‌های بالا و پایین، خش‌گیری و رطوبت مقاومت‌های خوبی دارند؛ و با توجه به خاصیت‌ها و میزان مقاومتشان به مصارف گوناگونی می‌رسند. از این برچسب‌ها بسته به شرایط محیطی غالب می‌توان بر روی قوطی‌های حاوی محلول‌های شوینده، روغن‌های صنعتی، بشکه‌های شیمیایی و در حالت کلی هرجایی که نیاز به ماندگاری بیشتر برچسب است استفاده کرد. در ادامه به بررسی کاربردهای آن‌ها پرداخته‌ایم.

درصورت اطلاع و نیاز از چاپ و بسته بندی محصولات میتوانید به صفحه فوق مراجعه فرمائید

کاربردهای برچسب صنعتی

الف-برچسب‌های پلی کربنات و پلی‌پروپیلن

از برچسب صنعتی پلی‌پروپیلن یا پلی کربنات در شرکت‌های تولید آب‌معدنی و نوشابه استفاده می‌شود. این نوع برچسب در برابر رطوبت کاملاً مقاوم است ولی در برابر دما مقاومت زیادی ندارد؛ و اگر به آن آسیبی وارد شود از ظرف جدا می‌شود. به همین دلیل در برخی مواقع از نوع چسب‌دار آن استفاده می‌شود که در برابر خش و آسیب‌ها نیز مقاوم‌تر باشد. البته برای شرکت‌هایی مثل تولید آب‌معدنی و یا نوشابه این مورد زیاد مقرون‌به‌صرفه نیست.

ب – پی‌وی‌سی

برچسب صنعتی پی‌وی‌سی در برابر خش‌پذیری و رطوبت هوا مقاومت بالایی دارد؛ و اگر شما قصد داشته باشید آن را از محصول جدا کنید مشاهده می‌کنید که به‌سختی و مثل یک قطعه پلاستیکی پاره می‌شود. کاربرد این نوع برچسب صنعتی در محصولاتی است که نیاز به برچسب‌هایی با مقاومت بالا دارند.

 ج – شیشه‌ای پشت چسب‌دار

 برچسب پشت چسب‌دار شیشه‌ای نوع دیگری از برچسب صنعتی است. کاربرد این نوع برچسب در مواقعی است که شما می‌خواهید اطلاعات روی آن از هر دو طرف قابل‌مشاهده باشد. به‌عنوان‌مثال برچسب‌های معاینه فنی خودروها از این نوع است. یا اگر بخواهید برچسب بارکددار تولید کنید این نوع برچسب برای شما مناسب‌تر است.

د – برچسب‌های پشت چسب‌دار متالایزر

برچسب‌های پشت چسب‌دار متالایزر نیز نوع دیگری از تولیدات برچسب صنعتی است. از این نوع برچسب برای درج اطلاعات بر روی قطعات پلاستیکی، شیشه‌ای و یا فلزی استفاده می‌شود؛ زیرا از قدرت چسبندگی خوبی برخوردار بوده و همچنین در برابر آب و مواد شوینده دیگر مقاوم است. معمولاً بر روی وسایل صوتی و تصویری، لوازم‌خانگی، برخی تولیدات صنعتی و برچسب‌گذاری اموال شرکت‌ها و ارگان‌ها از این نوع برچسب‌گذاری استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از برچسب‌ها

برچسب صنعتی تولیدشده معمولاً به دو نحوه در اختیار مشتری قرار داده می‌شود:

الف- به‌صورت رول شده

برچسب صنعتی تولیدشده به‌صورت نواری شکل و پشت سر هم قرار می‌گیرند. این نوع برچسب برای مصارفی کاربرد دارد که در شرکت خود نیاز به دستگاه‌های اتوماتیک و یا نیمه اتوکاتیک برچسب‌زنی داشته باشید. در این نوع تولید نوع پیچش رول، قطر داخلی و قطر خارجی برچسب تولیدشده بسیار مهم است. به‌عنوان مثال نوع پیچش رول می‌تواند در جهت راست، چپ و یا از سمت بالا باشد؛ که این بستگی به نوع دستگاه برچسب‌زنی دارد.

ب- به‌صورت شیت

برچسب تولیدی معمولاً به‌صورت ورقه‌ای درآمده و تعداد زیادی برچسب‌ بر روی یک ورقه قرار می‌گیرد. سپس با تیغ به‌صورت تکی برش خورده و برای مواقعی که در شرکت نیاز به برچسب‌گذاری به‌صورت دستی دارید مورداستفاده قرار می‌گیرد. با خم کردن هر برچسب می‌توان آن را از گوشه جدا نموده و بر روی محصول موردنظر چسباند.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه های بازدیدکنندگان

الهه داوودی 18 خرداد 1397 - 19:51

سلام خسته نباشید
شما برچسب برای دوغ هم میزنید؟

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.