چاپ افست چیست؟

چاپ افست چیست؟

چاپ افست نوعي از چاپ است كه امروزه به صورت بسيار گسترده براي چاپ انواع تقویم رومیزی، سررسید، كتاب، روزنامه، بروشور و كاتالوگ، پوستر و خلاصه هر چيزي كه قرار است بر روي كاغذ و با تيراژ بالا ( معمولاً 1000 عدد يا بيشتر ) و نيز با كيفيت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار مي گيرد . دستگاه هاي چاپ افست بسته به جور داراي سايز چاپ از 50*35 سانتي متر تا 100*70 و حتي در موردها محدود تا سايز 140*100 مي باشند.

چاپ پوستر در اصفهان

رنگ پنجم چاپ افست

در چاپ افست از گونه رنگ CMYK استفاده مي شود و هر رنگ به طور جداگانه گانه بر روي كاغذ چاپ مي شود و فعالیت تركيب رنگ بر روي كاغذ شکل ميگيرد . برخي از دستگاه هاي چاپ افست داراي يك ستون رنگ می باشند يعني در هر توشه مكش كاغذ صرفا مي توانند يك رنگ را روي كاغذ چاپ كنند . برخي از دستگاه ها دو رنگ و برخي نيز چهار رنگ می باشند كه چاپ هر چهار رنگ را با يك توشه مكش كاغذ انجام مي دهند . برخي از دستگاه هاي چاپ افست 5 رنگ می‌باشند كه علاوه بر چاپ به طور همزمان CMYK مي توانند چاپ رنگ پنجم ( مثلاً نقره اي يا طلايي يا رنگ هاي ساختگي ) و يا حتي چاپ ورني را انجام دهند.

میدونستید برای چاپ کارت ویزیت از چاپ افست استفاده میشه. اما نه به این سادگی طبق یک سری مراحل خواص

تکنولوژی چاپ افست

تكنولوژي چاپ افست كمي پيچيده است . در اين تكنولوژي براي چاپ هر رنگ بر روي كاغذ از سه استوانه ي اصلي استفاده مي‌شود. دور غلطك اولیه کاغذ اي فلزي از جنس آلومينيوم كه به آن پليت يا زينك مي گويد پيچيده مي شود . اين برگه ي فلزي قبلاً در واحد پيش از چاپ موسوم به ليتوگرافي ساخته مي شود. در ليتو گرافي فايلي كه براي چاپ ارسال شده‌است به چهار رنگ تشكيل دهنده ي آن ( CMYK ) تقسيم شده و فايل مرتبط با هر رنگ با نوعي از مواد پليمري اختصاصی بر روي مرحله کاغذ ي آلومينيومي چاپ مي شود.

جنس بعد زينك يعني بخشهايي كه از ماده ي پليمري پوشانده شده‌است به نوع ايست كه به هيچ تیتر مركب را به خویش جذب نميكند البته جاذب آب مي باشد. جنس بخش پليمري به جور ايست كه دقيقاً برعكس کار مي كند يعني مركب را جذب كرده و آب را جذب نمي كند. در صورتی‌که به تصوير 1 نگاه كنيد متوجه مي شويد كه دو غلكط كوچك با غلطك اصلي زينك در تماس می باشند. يكي از آن ها با محیط ي آب در تماس است و ديگري با محیط ي مركب. غلطك زينك بسته به تصويري كه با مواد پليمري بر مرحله آن نقش بسته مركب را از غلطك جذب مي كند و در ساير مناطق صرفا مرطوب مي شود. آن‌گاه اين رنگ جذب شده را به غلطك پاييني كه از جنس لاستيك مي باشد منتقل مي كند اين غلطك نیز بر روي كاغذ ميچرخد و مركب را به تراز كاغذ منتقل مي كند. غلطك زيرين وظيفه ي فشردن كاغذ به غلطك لاستيكي را بر عهده دارااست.
در يك دستگاه چاپ افست چهار رنگ مكانيزم بالا چهار توشه در زمان دستگاه تكرار مي شود . سازه بر اين بعد ها دستگاه هاي چاپ افست بستگي به سايز چاپ آنان و نيز به تعداد رنگ آنان دارااست . قيمت دستگاه هاي چاپ افست نیز به همين فرمان و نيز كمپاني توليد كننده و سال توليد دستگاه بستگي دارااست . به صورت كلي دستگاه هاي چاپ افست بسيار بزرگ و نيز بسيار گران قيمت می‌باشند .

مجتمع چاپ و صحافی مهر گرافیک مجهز به به روز ترین دستگاه های چاپ افست و صحافی با بهترین قیمت و بهترین کیفیت چاپ در آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.