چاپ افست

چاپ افست

چاپ افست
افست نوعي از چاپ است كه امروزه به صورت بسيار گسترده براي چاپ انواع تقویم رومیزی، سررسید، كتاب، روزنامه، بروشور و كاتالوگ، پوستر و خلاصه هر چيزي كه قرار است بر روي كاغذ و با تيراژ بالا ( معمولاً 1000 عدد يا بيشتر ) و نيز با كيفيت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار مي گيرد . دستگاه هاي چاپ افست بسته به جور داراي سايز چاپ از 50*35 سانتي متر تا 100*70 و حتي در موردها محدود تا سايز 140*100 مي باشند.
در چاپ افست از گونه رنگ CMYK استفاده مي شود و هر رنگ به طور جداگانه گانه بر روي كاغذ چاپ ميشود و فعالیت تركيب رنگ بر روي كاغذ شکل ميگيرد . برخي از دستگاه هاي چاپ افست داراي يك ستون رنگ می باشند يعني در هر توشه مكش كاغذ صرفا مي توانند يك رنگ را روي كاغذ چاپ كنند . برخي از دستگاه ها دو رنگ و برخي نيز چهار رنگ می باشند كه چاپ هر چهار رنگ را با يك توشه مكش كاغذ انجام مي دهند . برخي از دستگاه هاي چاپ افست 5 رنگ می‌باشند كه علاوه بر چاپ به طور همزمان CMYK ميتوانند چاپ رنگ پنجم ( مثلاً نقره اي يا طلايي يا رنگ هاي ساختگي ) و يا حتي چاپ ورني را انجام دهند .

تكنولوژي چاپ افست كمي پيچيده است . در اين تكنولوژي براي چاپ هر رنگ بر روي كاغذ از سه استوانه ي اصلي استفاده مي‌شود ( شكل 1 ) . دور غلطك اولیه کاغذ اي فلزي از جنس آلومينيوم كه به آن پليت يا زينك ميگويد پيچيده مي شود . اين برگه ي فلزي قبلاً در واحد پيش از چاپ موسوم به ليتوگرافي ساخته مي شود . در ليتو گرافي فايلي كه براي چاپ ارسال شده‌است به چهار رنگ تشكيل دهنده ي آن ( CMYK ) تقسيم شده و فايل مرتبط با هر رنگ با نوعي از مواد پليمري اختصاصی بر روي مرحله کاغذ ي آلومينيومي چاپ ميشود . جنس مرحله زينك يعني بخشهايي كه از ماده ي پليمري پوشانده شده‌است به نوع ايست كه به هيچ تیتر مركب را به خویش جذب نميكند البته جاذب آب مي باشد . جنس بخش پليمري به جور ايست كه دقيقاً برعكس کار مي كند يعني مركب را جذب كرده و آب را جذب نمي كند . در صورتی‌که به تصوير 1 نگاه كنيد متوجه مي شويد كه دو غلكط كوچك با غلطك اصلي زينك در تماس می باشند . يكي از آن ها با محیط ي آب در تماس است و ديگري با محیط ي مركب . غلطك زينك بسته به تصويري كه با مواد پليمري بر مرحله آن نقش بسته مركب را از غلطك جذب مي كند و در ساير مناطق صرفا مرطوب مي شود . آن‌گاه اين رنگ جذب شده را به غلطك پاييني كه از جنس لاستيك مي باشد منتقل مي كند اين غلطك نیز بر روي كاغذ ميچرخد و مركب را به تراز كاغذ منتقل مي كند . غلطك زيرين وظيفه ي فشردن كاغذ به غلطك لاستيكي را بر عهده دارااست .
در يك دستگاه چاپ افست چهار رنگ مكانيزم بالا چهار توشه در زمان دستگاه تكرار مي شود . سازه بر اين بعد ها دستگاه هاي چاپ افست بستگي به سايز چاپ آنان و نيز به تعداد رنگ آنان دارااست . قيمت دستگاه هاي چاپ افست نیز به همين فرمان و نيز كمپاني توليد كننده و سال توليد دستگاه بستگي دارااست . به صورت كلي دستگاه هاي چاپ افست بسيار بزرگ و نيز بسيار گران قيمت می‌باشند .

مجتمع چاپ و صحافی مهر گرافیک مجهز به به روز ترین دستگاه های چاپ افست و صحافی با بهترین قیمت و بهترین کیفیت چاپ در آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.