چاپ طلاكوب

چاپ طلاکوب روی هدایای تبلیغاتی، به خاطر جلوه زیبایی بصری که ایجاد می کند، از جمله پرطرفدارترین انواع چاپ ها محسوب می شود. چاپ طلاکوب هدایای تبلیغاتی، قابلیت استفاده در سطوح مختلف مانند پارچه را نیز دارا می باشد و همین امر باعث شده در صنعت چاپ جایگاه ویژه ای پیدا کند.

شاید لفظ چاپ طلاکوب روی هدایای تبلیغاتی به گوش همگان آشنا نباشد، اما به طور حتم با جلوه هایی از آن، چه بر روی پارچه ها و چه بر روی محصولات دیگر مواجه شده اند. حال قبل از هر گونه توضیحی درباره این شیوه چاپی، بهتر است با تاریخچه ای از چاپ و چگونگی وارد شدن این صنعت در زندگی روزمره مان آشنا شویم.
صنعت چاپ نقش مهمی در ارتقای علم و فرهنگ بشر داشته است و بشر از همان آغاز تمایل داشته با حک کردن نقش و نگارهایی از طبیعت، حیوانات و شکار آن ها و اشکال دیگر در دیواره غارها و روی سنگ ها و صخره ها، یادگاری از خود برای آیندگان به جا بگذارد. تا اینکه به تدریج با اختراع صنعت چاپ،توانست راحت تر و سریع تر مشاهدات و تجارب خود را به ثبت برساند.

چاپ طلاکوب را به وسیله یک کلیشه فلزی و نوار طلاکوب بروی تقویم، سررسید، جلد مدارک و پوشه و... تبلیغ شمارا چاپ می زنند. مجتمع چاپ تبلیغات مهر گرافیگ مجهز به پیشرفته ترین دستگاهای طلاکوب آماده همکاری با شما همکاران و مشتریان عزیز با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد.

مطالعات نشان می دهد، مبدا پیدایش صنعت چاپ در جهان، کشور چین می باشد و مسلمانان شیوه تولید کاغذ را از مردم چین آموختند.
اولین بار شخصی به نام گوتنبرگ یک انجیل که به انجیل گوتنبرگ معروف شد، به چاپ رسانید. انجیل اولین کتابی بود که با چاپ متحرک تکثیر می شد.صنعت چاپ، به سرعت در نیمه دوم قرن پانزدهم گسترش پیدا کرد.

ورود صنعت چاپ به ایران مربوط به صد سال پیش و دوره قاجار است که یک نقطه عطف در تاریخ ایران می باشد. با حمایت عباس میرزا یک چاپخانه در شهر تبریز تاسیس شد و نخستین کتاب فارسی با عنوان فتح نامه، اثر میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی که در مورد جنگ های میان ایران و روس بود منتشر گردید.نهضت مشروطه در ایران یکی از عوامل مهمی بود که موجب افزایش گرایش مردم به خواندن روزنامه و مطالب سیاسی و اجتماعی و گسترش صنعت چاپ شد.

 چاپ طلاکوب چیست؟

طلاکوب ( Foil Stamp ) به نحوه ی اعمال ورق های متالایز که به ورق طلا کوب مشهور گردیده اند است میگویند.طلاکوبی راه های متفاوتی دارد اما عموما نتیجه ی کار با مقداری تفاوت در جزئیات مضاعف مشابه به نیز است.

چاپ به معنای انتقال اطلاعات شامل نوشته، حروف، اعداد و تصاویر بر روی یک زمینه می باشد.
امروزه صنعت چاپ طلاکوب روی هدایای تبلیغاتی، بسیار گسترش یافته و به اشکال گوناگون مانند کارت ویزیت، بروشور، کاتالوگ و بر روی اشیایی مانند شیشه و پارچه و اشیای دیگر در دسترس است.
چاپ طلا کوب، تلفیقی از هنر و صنعت می باشد که در کنار هم می تواند نیاز به مستندات چاپی در بسیاری از عرصه ها، همچون تجارت و فرهنگ را مرتفع سازند.

آشنایی با انواع چاپ

چاپ مستقیم که در این روش، فرم چاپ به صورت مستقیم با سطحی که قرار است عملیات چاپ بر روی آن انجام گیرد در تماس است، که در چاپ کلیشه، لتر پرس، سیلک اسکرین و چاپ طلا کوب  از این روش استفاده می شود.
چاپ غیر مستقیم که در این روش، فرم چاپ به صورت غیر مستقیم با سطح چاپ شونده در تماس است که ابتدا تصویر و مطالب مورد نظر اولیه به رابط چاپ یا به اصطلاح زینک و سپس به یک لایه لاستیکی منتقل می شود و چاپ نهایی از روی این لایه به سطح مورد نظر مانند کاغذ اعمال می شود.چاپ آفست یکی از معروف ترین نمونه های این نوع چاپ می باشد.
چاپ غیر تماسی که در این روش، پودر یا جوهر به سطح مورد نظر پاشیده می شود و در عملیات چاپ هیچ گونه تماسی صورت نمی گیرد. چاپگرهای لیزری جوهر افشان و فتوکپی از جمله چاپگرهایی هستند که در این روش چاپ استفاده می شود.

در این مقاله قصد داریم شما را با چاپ طلا کوب روی هدایای تبلیغاتی که یک روش چاپ سنتی می باشد بیشتر آشنا کنیم.

ابزار مورد استفاده در چاپ طلاکوب

چاپ طلاکوب هدایای تبلیغاتی به وسیله یک کلیشه فلزی و نوار طلا کوب انجام می شود. کلیشه، مهره های فلزی هستند که طرح و نقش مورد نظر با اسید کاری و یا دستگاه های جدیدی که در بازار موجود است، روی آن حک می شود. کلیشه، جوهر را به خود جذب می کند و به وسیله جوهرهای مخصوص خود قابلیت چاپ روی سطوح مختلف چه قابل جذب و چه غیر قابل جذب را دارد. در چاپ طلاکوب ، جوهر مورد استفاده در کلیشه این قابلیت را دارد که به سرعت خشک شود و نیاز به صرف زمان برای خشک شدن ندارد، به همین دلیل می توان رنگ های مختلف را با فاصله زمانی بسیار کم روی سطح، بدون این که رنگ ها با هم ترکیب شود، چاپ کرد.اما در چاپ های دیگر به جوهر با رنگ های مختلف نیاز است تا رنگ،کیفیت و وضوح مورد نیاز به دست آید. از کلیشه ها می توان برای انتقال طرح بر روی کالاها با تیراژ بالا استفاده کرد.
کلیشه به دو نوع گود و برجسته تقسیم می شود که در چاپ طلاکوب روی هدایای تبلیغاتی، کلیشه برجسته مورد استفاده قرار می گیرد.در نهایت، چاپ توسط پرس روی سطح مورد نظر انجام می گیرد.
ابزار دیگری که در چاپ طلاکوب هدایای تبلیغاتی به کار می رود، ورق متالایز است که به آن ورق طلاکوب هم گفته می شود.ورق متالایز نوعی کاغذ است که ظاهری براق و فلز نما و پس زمینه ای طلایی دارد و هر طرحی روی آن قابل چاپ است.
مدل های مختلفی از دستگاه های چاپ طلاکوب هدایای تبلیغاتی وجود دارد،اما متداول ترین آن ها دستگاه های طلاکوب پرسی هستند که به طرف بالا و پایین حرکت می کنند.

برای آشنایی با چاپ سیلک و قیمت چاپ سیلک میتوانید به صفحه فوق مراجعه فرمائید.

روش های چاپ طلاکوب 

به چاپ طلاکوب، چاپ داغی هم گفته می شود که به دو صورت طلاکوب گرم و طلا کوب سرد انجام می گیرد.در روش طلاکوب گرم از فشار و حرارت برای انتقال ورق طلا کوب از روی کلیشه فلزی به روی محصول مورد نظر استفاده می شود.

روش طلاکوب گرم بر روی موادی مانند چرم طبیعی، چرم مصنوعی و پارچه های جیر و مخمل،گالینگور(جلد سخت) و موادی که از مقاومت و کشش سطحی خوبی برخوردار هستند به کار می رود.
در روش طلاکوب سرد، پس از اعمال چسب روی محصول ( طرح چسب روی محصول همان طرحی است که می خواهیم چاپ طلاکوب شود)ورق طلا را بر روی آن چسبانده و قسمت های دارای چسب، ورق طلا را جذب کرده و قسمت هایی که چسب ندارد، ورق طلا را به خود جذب نمی کند.چاپ طلاکوب سرد، بیشتر روی موادی مانند کارتون ها و مقوا،برچسب و بسته بندی مواد غذایی و آرایشی،کاغذ و مواد از جنس الیاف سلولزی انجام می شود.

مزایا و معایب چاپ طلاکوب گرم و سرد

چاپ طلاکوب گرم به دلیل تهیه قالب ها و ورق های متفاوت گران تر است، ولی چاپ طلاکوب سرد ارزان تر است و محصول در زمان کمتری آماده می شود، اما کیفیت پایین تری دارد.
در چاپ طلاکوب سرد همچون چاپ افست، فشار یکدست و یکپارچه روی کار اعمال می شود و برجستگی روی کار مشاهده نمی شود، در صورتی که در چاپ طلاکوب گرم فشار روی کار توسط کلیشه اعمال می گردد و برجستگی روی کار دیده می شود، در نتیجه کار نمای زیباتری خواهد داشت.
طلاکوب گرم نسبت به طلاکوب سرد از کیفیت بهتری برخوردار است و جذابیت و درخشش بیشتری دارد. چاپ طلاکوب هدایای تبلیغاتی دارای تنوع بالا و رنگ بندی متعددی است که اصطلاحا به آن تمپلات رنگی می گویند که می تواند هر نوع سلیقه ای را پوشش دهد.


چاپ طلاکوب روی جلد بیمه

کاربردها و ویژگی های چاپ طلاکوب

چاپ طلاکوب روی هدایای تبلیغاتی یک روش زیبا و جذاب چاپ است که بر روی سطوح با جنس های مختلف و به وسیله دستگاه های مخصوصی انجام می گیرد. چاپ طلاکوب، جلوه خاصی به محصولات می بخشد و علاوه بر جنبه زیبایی، رسمیت کار را بالا می برد و کیفیت آن را دوچندان می کند.

روش چاپ طلاکوب در چاپ روی مواردی مانند پایان نامه های دانشجویی،تقویم و سررسید، کاتالوگ و کارت ویزیت، گواهینامه و اسناد مهم،پارچه و دیگر موارد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از روش ها در صنعت چاپ که به وسیله چاپ طلاکوب انجام می شود، چاپ امنیتی است . هدف از چاپ امنیتی، جلوگیری از جعل اسناد و کارت های شخصی افراد می باشد که روی مواردی از قبیل اسکناس،گذرنامه، چک و کارت هویت افراد و نوارهای امنیتی چاپ می شود.چاپ امنیتی روی کاغذهای امنیتی و یا پلاستیک و با استفاده از چاپگرهای افست، فلکسوگرافی و یا سیستم عامل های دیجیتالی جدیدتر انجام می شود.

چاپ طلاکوب، کاربردهای بسیار وسیعی دارد که در شرکت های مختلف مورد استقبال قرار گرفته است. چاپ طلاکوب هدایای تبلیغاتی روی محصولاتی از قبیل تقویم رومیزی، سررسید، کارت ویزیت و کیف چرمی و غیره باعث می شود، نام تجاری و لوگوی شرکت شما در ذهن مخاطب ماندگار شود و با برجستگی و یا فرورفتگی که دارد ظاهر زیبا و جذابی به محصول شما بدهد.

امروزه همچنین چاپ طلاکوب روی پارچه،گسترش زیادی پیدا کرده که به خصوص در زمینه تبلیغات کاربرد بسیاری دارد، مانند چاپ روی تی شرت و ساک های دستی که می توان طرح دلخواه را روی آن ها به چاپ رساند.
قیمت چاپ طلاکوب نسبت به چاپ های دیگر گران است، به همین دلیل برای چاپ متن های زیاد از آن استفاده نمی کنند و بیشتر روی جلد و پوستر و یا متن های تبلیغاتی کوتاه به کار می رود.
اگر می خواهید چاپی که روی هدیه تبلیغاتی شرکت شما انجام می شود، خاص و منحصر به فرد و با مدرن ترین و پیشرفته ترین دستگاه ها و همچنین یک چاپ طلاکوب ارزان باشد، می توانید به چاپ طلاکوب مهر گرافیک در اصفهان اعتماد کنید، تا چاپ طلاکوب زیبا و خلاقانه ای را به شما هدیه کند.

امباس یا  برجسته کاری بسته ها نسبت به مدل و جنس کاری که می‌خواهیم برجسته شود مختلف است در صورتی‌که از چرم طبیعی، چرم مطنوعی، گالینگور، جیر، مخمل و … که از مقاومت سطحی و کششی بالایی برخوردار‌است مصرف شده باشد بایستی از روش های حرارتی استفاده گردد.

در صورتی جنسی که ما می خواهیم امباس روی آن اعمال گردد، برگه، مقوا و یا این که هرجنس ظرافت که از الیاف سلولزی باشد به روش های سرد با ماشین آلات لترپرس و ملخی و … انجام می پذیرد. امروزه امباس بصورت رول هم بر روی توپ صفحه صورت میگیرد.

برای اطلاع از قیمت چاپ و نمونه کارهای چاپ سابلیمیشن به صفحه فوق مراجعه فرمائید.

طلاکوب یک جلوه ی ویژه محسوب می گردد و استفاده از آن ضرورتی ندارد و تنها جنبه ی زیبایی، فانتزی و گاها برای بالا بردن رسمیت کار استفاده می شود پس به این ترتیب بایستی تلاش شود تا در صورت اعمال بر کار چاپی به شایسته ترین صورت ممکن انجام گردد.