چاپ طلاكوب

چاپ طلاکوب یکی از روشهای چاپ سنتی می باشد که با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های چاپ طلاکوب به صورت نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تولید شد و این چاپ امروزه در امور تبلیغات جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. 

چاپ طلاکوب را به وسیله یک کلیشه فلزی و نوار طلاکوب بروی تقویم، سررسید، جلد مدارک و پوشه و... تبلیغ شمارا چاپ می زنند. مجتمع چاپ تبلیغات مهر گرافیگ مجهز به پیشرفته ترین دستگاهای طلاکوب آماده همکاری با شما همکاران و مشتریان عزیز با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد.

 چاپ طلاکوب چیست؟

طلاکوب ( Foil Stamp ) به نحوه ی اعمال ورق های متالایز که به ورق طلا کوب مشهور گردیده اند است میگویند.
طلاکوبی راه های متفاوتی دارد اما عموما نتیجه ی کار با مقداری تفاوت در جزئیات مضاعف مشابه به نیز است.

چاپ طلاکوب به دو نوع طلاکوب سرد و طلاکوب گرم تقسیم میشود، به این معنی که در طلاکوب گرم از فشار و حرارت برای انتقال ورق طلاکوب از روی کلیشه فلزی بر روی کار استفاده می گردد، ولی در طلاکوب سرد، ما بعد از اعمال چسب بر روی کار ( طرح چسب روی کار بایستی همان طرحی باشد که می خواهیم طلاکوب شود ) ورق طلا بر روی آن چسبیده و بخش های داری چسب از روی نوار طلاکوب را جذب کرده و قسمت هایی که چسب ندارد، نوار طلا را به خودش نمی گیرد .
مجتمع چاپ و صحافی مهرگرافیک با در اختیار داشتن دستگاهای طلاکوب پاسخگوی نیازهای شماست.
امروزه طلاکوب به رنگ های فراوان متعددی وجو دارد که اصطلاحن به آنها تمپلات رنگی گویند اما ورقهای طلای طرح دار و هولوگرامی هم در بازار موجود است.


چاپ طلاکوب روی جلد بیمه

امباس یا  برجسته کاری بسته ها نسبت به مدل و جنس کاری که می‌خواهیم برجسته شود مختلف است در صورتی‌که از چرم طبیعی، چرم مطنوعی، گالینگور، جیر، مخمل و … که از مقاومت سطحی و کششی بالایی برخوردار‌است مصرف شده باشد بایستی از روش های حرارتی استفاده گردد.

در صورتی جنسی که ما می خواهیم امباس روی آن اعمال گردد، برگه، مقوا و یا این که هرجنس ظرافت که از الیاف سلولزی باشد به روش های سرد با ماشین آلات لترپرس و ملخی و … انجام می پذیرد. امروزه امباس بصورت رول هم بر روی توپ صفحه صورت میگیرد.


طلاکوب یک جلوه ی ویژه محسوب می گردد و استفاده از آن ضرورتی ندارد و تنها جنبه ی زیبایی، فانتزی و گاها برای بالا بردن رسمیت کار استفاده می شود پس به این ترتیب بایستی تلاش شود تا در صورت اعمال بر کار چاپی به شایسته ترین صورت ممکن انجام گردد.

شیوه چاپ طلاکوب


در شیوه ی طلاکوب سرد شما برجستگی بر روی کار حس نمی‌کنید، به این دلیل‌که فشار به طور یکپارچه، همچون چاپ افست بر روی فرم چاپی اعمال میشود.
در روش ی طلاکوب گرم فشار بوسیله کلیشه بر روی کار اعمال میگردد، یعنی بصورت موضعی در قسمتهایی که نوار طلاکوب درگیر میگردد دچار کمی برجستگی یا حک می گردد که‌این برجستگی ناگذیر است.


در طلاکوب سرد سطح کار چاپی بایستی یک لایه پوشش ( Primer ) داشته باشد که چسب اعمال شده جذب صفحه نگردد، به دلیل آنکه در آن صورت نوار طلاکوب به روی کار چاپ نمیگردد.
طلای سرد با این‌که قیمت پایین تری دارد البته به جهت کیفیت پایین تر نسبت به طلای گرم از استفاده کمتری برخوردار بوده است.


استفاده از شیوه طلاکوب در شغل های فانتزی عموما برای بالا بردن پیچیدگی کار و زیبایی بیش تر است لذا بعد از طلاکوب با استفاده از روش برجسته کاری تلاش می‌شود قسمت برجسته شده نمایی خوبتر و زیباتر را ارائه نماید.


ماشین های مورد استفاده در طریق طلاکوب سرد عموما روتاری می‌باشند. برای طلاکوب گرم عمومن از ماشین آلات تخصصی این کار استفاده میشود. یا این که ماشین تیگل ( ملخی ) لترپرس را با کمی تغییر تحول و نصب هیتر برای این کار فراهم می نمایند.