چاپ تامپو

چاپ تامپو یکی از چاپ های پرکاربرد در صنعت چاپ هدایای تبلیغاتی می باشد چاپ تامپو تقریبا شبیه به چاپ سیلک می باشد فقط با این تفاوت که چاپ تامپو چاپ هدایای تبلیغاتی کوچک را چاپ میزند مثل: چاپ خودکار، چاپ جاکلیدی، چاپ لیوان، چاپ ساعت رومیزی و چاپ ماشین حساب. 

چاپ تامپو خیلی از مشکلات صنعت چاپ را برطرف نمود. مجتمع چاپ،تبلیغات و صحافی مهر گرافیک مجهز به دستگاه های چاپ تامپو این افتخارا را دارد که همانند سالهای پیش در خدمت شما مشتریان و همکاران گرامی باشد.

دو روش شناخته شده در چاپ صنعتی روش چاپ تامپو و چاپ سیلک می باشند. بدون شک تا به حال تصاویر چاپ شده روی لیوانها، زیر لیوانی ها، ظرفهای ماست و بستنی و سی دی ها و لوازم بهداشتی را دیده اید.
این تصاویر همگی با یک روش چاپ صورت میگیرند. در این مقاله شما را با یکی از روشهای چاپ صنعتی آشنا میکنیم پس همراه ما باشید.

چاپ تامپو یا پدپرینت چیست؟

چاپ تامپو که به آن چاپ پدپرینت نیز گفته می شود، فرایند چاپ کلمات با استفاده از کلیشه می باشد. نکته ای که این روش چاپ را از دیگر روشهای چاپ جدا می کند و امتیاز این روش چاپ است این است که این شیوه به شما امکان می دهد تا متن یا تصویر دلخواه را بر روی هر نوع ماده ای با هر شکل هندسی چاپ کنید.

بدون شک تا به حال خودکارها و جاکلیدی های تبلیغاتی را دیده اید. چاپ روی خودکار، چاپ روی قطعه صنعتی، چاپ روی جاکلیدی، چاپ روی فلز، چاپ روی ساعت رومیزی و چاپ روی قطعات صنعتی از انواع مختلف چاپهایی است که به این روش صورت می گیرد.

روش کار در چاپ تامپو

در روش چاپ تامپو، چاپ روی لاستیکی سیلیکونی بنام tampon یا تامپو انجام می شود. اگر مهرهای قدیمی پلاستیکی را بیاد داشته باشید، روی آن حروف برجسته ای هک می شد و آن را روی جوهر زده و روی سطح دلخواه میزدند. اما در روش چاپ تامپو ، سطح سیلیکونی هیچ برجستگی ندارد و تصاویر را به شیوۀ دیگری بر روی سطح منتقل میکند.

امتیازات چاپ تامپو

از جمله برتریهای چاپ تامپو بر دیگر روشهای چاپ، ارزان بودن هزینه های آماده سازی آن است. ضمن اینکه به دلیل استفاده از ماشین آلات نیمه اتوماتیک کار با این روش چاپ بسیار ساده تر میشود.

پشت سطح چاپ شونده در چاپ تامپو باید محکم و از جنسی مستحکم باشد. اگر بخواهید طرح را روی لیوان چاپ کنید باید قالب هم اندازه لیوان باشد تا بتواند داخل لیوان قرار بگیرد. در روش چاپ تامپو لازم است که به اندازه و فرم وسیله ای که عمل چاپ قرار است روی آن انجام شود دقت کنیم. این روش چاپ به شما امکان میدهد تا روی سطوح دایره ای شکل، محدب یا هر سطح انحناء دار دیگر اشکالی را بزنید.

روش کار

بعد از اینکه تصویری که میخواهید چاپ شود را طراحی کردید باید از طرح تفکیکی فیلم بگیرید. از این فیلمها کلیشه های فلزی (فتوپلیمری) تهیه میکنند. به دلیل مقاومت بیشتر کلیشه های فلزی در طول فرایند چاپ، استفاده از کلیشه های فلزی در چاپ تامپو مرسوم تر است.

روی مخزن رنگ، غلطک رنگ قرار میگیرد که در زمان عمل چاپ، این رنگ روی کلیشه کشیده می شود تا نقش مورد نظر را روی تصویر ثبت کند. با این روش تصویر مشخص شده با چهار رنگ مختلف روی سطح مورد نظر درج می شود.