چاپ تامپو

چاپ تامپو یکی از چاپ های پرکاربرد در صنعت چاپ هدایای تبلیغاتی می باشد چاپ تامپو تقریبا شبیه به چاپ سیلک می باشد فقط با این تفاوت که چاپ تامپو چاپ هدایای تبلیغاتی کوچک را چاپ میزند مثل: چاپ خودکار، چاپ جاکلیدی، چاپ لیوان، چاپ ساعت رومیزی و چاپ ماشین حساب. 

چاپ تامپو در اصفهان

چاپ تامپو بسیاری از مشکلات صنعت چاپ را برطرف نموده است، به این روش چاپ شما میتوانید بر روی هر جسمی با هر جنس و هر شکل هندسی چاپ بزنید. مجتمع چاپ، تبلیغات و صحافی مهرگرافیک با داشتن دستگاه چاپ تامپو این افتخار را دارد که مانند گذشته، در خدمت همکاران و مشتریان گرامی باشد. چاپ تامپو مهر گرافیک اصفهان، آمادگی پذیرش هرگونه سفارشی از جمله چاپ تامپو روی هدایای تبلیغاتی با قیمت چاپ تامپو مناسب را دارد.

چرا چاپ تامپو؟

چاپ تامپو به دلیل امکانات زیاد و هزینه ی پایین در انواع چاپ تامپو روی هدایای تبلیغاتی کاربرد دارد. این نوع از چاپ، اجسام گرد، خمیده و گود را چاپ میزند. این چاپ به شما امکان میدهد روی جنسها و اشکال مختلف مانند سطوح صاف، گرد، منحنی و محدب چاپ تامپو انجام دهید. این چاپ مشابه چاپ سیلک می باشد با این اختلاف که این نوع برای چاپ تامپو روی هدایای تبلیغاتی کوچک مانند چاپ خودکار، جاکلیدی، لیوان، ساعت رومیزی و ماشین حساب کاربرد دارد. در چاپ تامپو مهر گرافیک اصفهان هرگونه سفارش چاپی پذیرفته می شود.

چاپ صنعتی دو روش شناخته شده دارد؛ چاپ تامپو و چاپ سیلک. تصاویر چاپ شده روی لیوانها، ظروف بستنی و ماست و انواع دیگر لبنیات، سی دی ها و لوازم بهداشتی به همین روشها صورت می پذیرد. در ادامه به بررسی روش چاپ تامپو در اصفهان می پردازیم.

برای دیدین نمونه و اطلاع از قیمت چاپ جعبه قطعات به صفحه فوق بروید.

چاپ تامپو چیست؟

چاپ تامپو یا Pad Printing یک روش چاپ صنعتی است که با ماشین آلات نیمه اتوماتیک در تیراژهای پایین انجام می شود. هرچند چاپ تامپو اصفهان محدودیت تیراژ ندارد. در این روش، یک تصویر دو بعدی از یک کلیشه توسط یک پد انعطافپذیر به یک جسم سه بعدی انتقال مییابد. در چاپ تامپو اصفهان، شما میتوانید متن و یا تصویر دلخواه خود را روی هر نوعی از ماده و با هر شکل هندسی چاپ نمایید. این روش چاپ در صنعت پزشکی، تولید قطعات الکترونیکی، اسباب بازی و حتی تولید لوازم ورزشی کاربرد دارد. از جملهی معروفترین کاربردهای این چاپ که بیشک همهی شما آن را دیدهاید، چاپ تامپو روی هدایای تبلیغاتی مانند خودکار و جاکلیدی است. از دیگر کاربردهای چاپ تامپو اصفهان، چاپ روی فلز و انواع قطعات صنعتی است.

روش چاپ تامپو

روش کار در چاپ تامپو اصفهان، به این شکل است که از یک قطعه لاستیکی از جنس سیلیکون به نام تامپو(tampon) که به آن پد نیز نام دارد، استفاده می شود. در چاپ مهرهای پلاستیکی در گذشته از یک قطعه ی پلاستیکی با حروف برجسته استفاده می شد. در چاپ تامپو اصفهان این سطح سیلیکونی هیچ برجستگیای وجود ندارد و چاپ به شیوهای دیگر انجام می شود. این پد به راحتی تغییر شکل میدهد و درنتیجه به سادگی میتوان از آن برای چاپ روی انواع سطوح و ناهمواریها استفاده کرد.

روش کار در چاپ تامپو اصفهان به این شکل است:

1. ابتدا محفظه ی رنگ از جایگاه اصلی منتقل شده و روی کلیشه که تصویر مورد نیاز شما بر آن پرینت شده است انتقال می یابد و رنگ را به کلیشه منتقل میکند.
2. محفظهی رنگ از روی کلیشه که حالا آغشته به رنگ است به جایگاه اصلی خود بازمیگردد. به محض اینکه رنگی که روی کلیشه باقی مانده است با هوا تماس پیدا میکند چسبندگی پیدا میکند که همین کلید اصلی قدم بعدی یعنی انتقال رنگ به پد است.
3. پد به کندی پایین آمده و با کلیشه که حالا رنگ روی آن است تماس پیدا میکند و به همین دلیل رنگ به پد منتقل می شود.
4. بعد از اینکه پد از کلیشه جدا میشود اکثر رنگ به پد انتقال یافته و مقدار کمی از رنگ باقی میماند.
5. در حین حرکت پد از کلیشه به سمت جسمی که قرار است چاپ بر آن صورت بگیرد، محفظهی رنگ دوباره به سمت کلیشه برمیگردد تا مجددا آن را برای چرخهی بعدی به رنگ آغشته نماید.
6. پد با فشرده شدن بر جسم مورد نظر، رنگ را به آن انتقال میدهد و به جایگاه اصلی خود برمیگردد. به این شیوه، چرخهی ابتدایی چاپ کامل می شود. این چرخه برای به دست آمدن یک تصویر باکیفیت چند بار تکرار می شود.

همچنین برای اینکه در هنگام چاپ، شکل محصول تغییر نکند، پیش از مرحلهی چاپ، درون کالای مورد نظر، یک قالب قرار داده می شود و سپس چاپ انجام میگیرد.

برای خرید دستگاه چاپ تامپو و قیمت چاپ تامپو به صفحه فوق مراجعه فرمائید

مزایای چاپ تامپو

همانطور که ذکر شد، ماشین آلات این نوع از چاپ نیمه اتوماتیک هستند و درنتیجه کار با آنها ساده است. همچنین هزینه های آماده سازی این چاپ پایین است و درنتیجه قیمت چاپ تامپو به نسبت دیگر چاپ ها کم است. به دلیل انعطاف پذیری پد، چاپ تامپو مهر گرافیک اصفهان این امکان را برای شما فراهم میکند که بر روی هر قطعه ای با هر شکل و جنسی چاپ انجام دهید.

چاپ تامپو چگونه صورت می پذیرد؟

برای اینکه طرح مورد نظرتان را بر یک جسم چاپ تامپو بزنید، در ابتدا لازم است که این طراحی در یک محیط گرافیکی مانند فتوشاپ یا کورل صورت بپذیرد و سپس این طرح بر روی یک کاغذ کالک پرینت شود یا یک فیلم لیتوگرافی از طرح تهیه شود که به این قطعه ای فلزی کلیشه گفته می شود، کلیشه درواقع نمونه ای طرح شما است که پس از انتقال رنگ از سطح آن به پد، پد تصویر مورد نظر شما را به جسم انتقال میدهد. ضخامت لایه رنگی که به پد منتقل میشود، بین 4 تا 10 میکرون است. ضخامت دقیق رنگ به نوع و چسبندگی رنگ، مواد پد، عمق تصویر حک شده بر کلیشه و شرایط جوی مانند گرما و رطوبت بستگی دارد. حال سوال این است که چگونه چاپ تامپو بزنیم؟ چاپ تامپو اصفهان به دو روش با دستگاه چاپ تامپو سیستم بسته(کاپ) و یا دستگاه چاپ تامپو سیستم باز(تیغه) انجام می شود.

دستگاه چاپ تامپو سیستم بسته یا کاپ

در سیستم بسته چگونه چاپ تامپو بزنیم؟ در این روش، رنگ درون مخزن یا همان کاپ ریخته می شود، این کاپ با آهنربایی که درون آن تعبیه شده است روی کلیشه محکم مینشیند و رنگ را به جلو و عقب میبرد تا یک لایه از رنگ روی کلیشه باقی بماند. به دلیل نوع انجام چاپ تامپو در این روش، در مصرف رنگ صرفه جویی میشود و میتوان رنگ را برای مدت زیادی بدون اینکه رنگ خشک شود یا کیفیت خود را از دست بدهد، درون کاپ نگهداری کرد. این روش برای چاپهای با تیراژ بالا بصرفه تر می باشد.

دستگاه چاپ تامپو سیستم باز یا تیغه

در سیستم باز چگونه چاپ تامپو بزنیم؟ در این روش چاپ تامپو مهر گرافیک اصفهان به جای استفاده از کاپ، از تیغه استفاده می شود. در این روش، رنگ روی یک صفحه ریخته می شود و توسط یک تیغه به سمت مخزن یا کاسه رنگ برده می شود. در این کاسه رنگ، رنگ بر روی کلیشه قرار میگیرد و پس از برخورد پد با کلیشه که تصویر مورد نظر روی آن قرار دارد، تصویر به پد انتقال می یابد و بعد توسط پد روی سطح مورد نظر چاپ تامپو انجام می شود. در این روش پس از هر چاپ رنگ باید جمع شود زیرا اگر این کار انجام نشود، رنگ روی تیغه خشک می شود و نتیجه کار ممکن است دارای کیفیت مطلوبی نباشد. به همین دلیل میزان هدر رفتن رنگ در این روش بالاتر است.

برای دیدین قیمت و نمونه های چاپ طلاکوب میتوانید به صفحه فوق مراجعه فرمائید.

رنگ چاپ تامپو

رنگ چاپ تامپو مولفه بسیار مهمی برای داشتن یک چاپ باکیفیت است. برای اینکه رنگ مورد استفاده از چسبندگی خوبی برخوردار باشد، روشهای مختلفی مورد استفاده هستند. پرکاربردترین نوع رنگ مورد استفاده برای چاپ تامپو، رنگ تک ماده است زیرا مقرون بهصرفه است و استفاده از آن آسان است. نوع دیگری از رنگ چاپ تامپو که بیشتر استفاده میشود، رنگ LED است. از مزایای این رنگ، ارزانتر بودن، خشک شدن آسانتر و سازگارتر بودن آن با محیط زیست می باشد.
برای رسیدن به چسبندگی مناسب، تینر و ریتاردر که هر دو مادههایی رقیق هستند، آرام آرام و به مقدار کم به رنگ افزوده میشود و همزمان تکان داده می شود،. انجام این کار نیازمند دقت بالایی است زیرا اگر به شکل درستی انجام نشود، رنگ لخته میشود و یکدست نخواهد بود بنابراین چاپ باکیفیتی حاصل نخواهد شد. رنگی که برای چاپ تامپو اصفهان استفاده می شود دارای چسبندگی مناسب است تا تصویر نهایی از کیفیت خوبی برخوردار باشد.

عوامل موثر در کیفیت چاپ

به جز رنگ چاپ تامپو که یکی از مهمترین عوامل در کیفیت بالای چاپ است، عوامل دیگری نیز در به دست آمدن یک چاپ تامپو باکیفیت اثرگذار هستند؛ از جمله نوع پد مورد استفاده. تقریبا 2000 نوع از شکل پد چاپ در دسترس است که شکل پایه آنها، گرد، مربع و مستطیل می باشد. انتخاب نوع مناسب پد بر فشردهسازی در زمان چاپ و کیفیت تصویر به دست آمده اثرگذار است. همچنین بهتر است پد به طور پیوسته تمیز شود تا ذرات گردوغبار و باقیماندهای رنگ زدوده شده و کیفیت چاپهای بعدی را خراب نکند. در چاپ تامپو اصفهان، این نکات به خوبی رعایت می شوند و چاپهای انجام شده از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

موارد استفاده چاپ تامپو

علاوه بر چاپ تامپو برای مصارف تبلیغاتی و یا شخصی که در چاپ تامپو مهرگرافیک اصفهان انجام می شود. چاپ تامپو در صنعت نیز کاربرد دارد. صنایعی که از این چاپ استفاده میکنند شامل صنعت ساعت، صنعت الکترونیک، صنعت کامپیوتر، صنایع پزشکی و صنعت لوازم خانگی هستند. چاپ تامپو بر روی بسیاری از لوازمی که ما به شکل روزانه با آنها سروکار داریم استفاده میشود. از جمله درب بطریهای نوشابه، چاپهای روی ظروف سس، ماست و شیر، چاپهای روی ظروف مواد شوینده مانند شامپو و بسیاری از لوازم دیگر.