موشن گرافیگ

موشن گرافیک تکنیکی هنری است که میتوان گفت ترکیبی از همه هنرهای تخصصی شامل انیمیشن، گرافیک، ویدئو و حتی برنامه نویسی است. تکنیک موشن گرافیک به سازمانها، شرکت ها، دولت ها، صاحبان تجارت، تولید کنندگان، برنامه سازان و بسیاری از افراد دیگر کمک می کند تا بتوانند اهداف، تفکرات، ایده ها، برنامه ها، محصولات، فیلم ها و حتی آموزش های خود رادر کوتاهترین زمان ممکن به مخاطب برسانند. همه ما بسیاری از موشن گرافیک ها را در تیتراژ فیلم ها، تبلیغات و آگهی های تلویزیونی، معرفی برنامه های تلویزیونی، هویت بصری یک برنامه یا شبکه تلویزیونی، اینفوگرافیک های مختلف و برای بسیاری از شغل ها و بیزنس ها دیده ایم. 

در سالهای اخیر کاربرد موشن گرافیک در ایران و جهان بطور فزاینده ای رو به افزایش است و روز به روز نیاز به متخصصین این صنعت بیشتر می شود. از این رو می توان گفت که در سالهای آینده موشن گرافیک یکی از تخصص هایی خواهد بود که جایگزین بخش بسیار بزرگی از طراحی گرافیک چاپی خواهد شد؛ به همین دلیل یادگیری این تخصص می تواند آینده کاری خوبی را رقم بزند و بطور کلی می توان برای افرادی که به این تخصص اشراف دارند، آینده کاری بسیار خوبی را پیش بینی کرد

طراحی و اجرای موشن گرافیک

موشن گرافیک یا علم تلفیق حرکت و صوت در رسانه های امروزی به جائی رسیده که امروزه با برخورداری از حرکت تصاویر ثابت نقشه بیتی و برداری و افکت صدا به آن ها می توان آثار بدیعی را خلق کرد که بی نظیرند و در نهایت منجر به تولید تبلیغات کوتاه تلویزیونی و اینترنتی می شوند. در گرافیک متحرک ابتدا باید یک طرح گرافیکی کامل را بصورت پایا در نرم افزارهای طراحی مانند Photoshop در لایه های مجزا طراحی کرده و سپس آنها را با همان پسوند یا فرمت اصلی خودشان Psd ذخیره کرده و سپس آنرا مستقیما وارد نرم افزارهائی چون After Effects یا Apple Motion میکنیم تا بتوانیم انها را در TimeLine خروجی نهائی انیمیشن Render کنیم.

در حالی که موشن گرافیک باید ویژگی روایتگری داشته باشد یعنی اینکه ممکن هست الزاما شما داستانی را نداشته باشید اما در نهایت یک پیامی توسط گرافیک ها وحرکت های مختلف به بیننده انتقال میدهید. البته در برخی نوشته ها مرز بین موشن گرافیک و انیمیشن رو مبهم ذکر کردند و از کلمه Blury برای آن استفاده کرده اند و شاید بتوان گفت شباهت های بسیار زیادی هم به هم دارند.