چاپ افست

مجتمع چاپ؛تبلیغات مهرگرافیک با پشتیبانی شما همکاران و مشتریان عزیز یک سال است که به چاپخانه افست مجهز شده است. چاپ افست چاپی است که کلیه کارهای چاپی از قبیل(چاپ کارت ویزیت، چاپ تراکت، چاپ بروشور، چاپ کاتالوگ و چاپ تقویم و چاپ سررسید و...)که تعداد بالای 1000 عدد می باشد را به وسیله این دستگاه چاپ می کنند چاپ افست به سه دسته تقسیم می شود:چاپ تک رنگ / چاپ دورنگ / چاپ چهار رنگ. چاپ افست بوسیله زینک که بروی دستگاه بسته میشود و غلطک بروی کاغذ چاپ می شود توجه داشته باشید فرمت رنگ چاپی در چاپ افست باید حتما cmyk باشد. وقتی زینک را از لیتوگرافی تحویل می گیرید چهار عدد زینک نسبت به ابعاد کار به شما تحویل می دهند که هر زینک مخصوص یک رنگ است و باید درجای مخصوص خود بسته شود. زینک یک ورق آلمینیومی نازک و قابل انعطاف است که به راحتی روی غلطک بسته میشود.

هر کدام از دستگاهای چاپ افست دارای سایز های مختلف چاپ می باشد که این سایزهای عبارتند از: 25در35، 35در50، 50در70، 100 در 140. که هر کدام از این سایزها با دستگاه مربوط به خود چاپ میشود که اسم این دستگاهای افست اعبارتند از (دستگاه نیم ورقی، یک ورقی، دو ورقی و چهار ورقی) در چاپ افست هر رنگ یک ستون جداگانه دارد که تشکیل شده ازسیلندر بستن زینک و غلطک. در چاپ افست چهار رنگ یک کار چهار رنگ فقط یک بار از زیر دستگاه رد میشود که این باعث کیفیت بالای کارهای چاپی در افست چهار رنگ نسبت به دورنگ می باشد. 

مزایای چاپ افست می‏توان به سرعت کار و دقت ماشین اشاره کرد که باعث می شود کارهای چاپی با سرعت و سفارش شما در تیراژهای بالا انجام ‏شود. در این روش، آب و مرکب در تقابل با یکدیگر قرار می‏گیرند. دستگاه چاپ افست قابلیت چاپ متون و تصاویر را با بهتریت کیفیت دارد که این کار با انطباق سیلندر لاستیکی با بافت سطح چاپ انجام می‏شود و به دلیل عدم تماس مستقیم بین صفحه فلزی زینک و سطح چاپ، این دستگاه مدت عمر طولانی تری نسبت به سایر دستگاه های چاپ دارد.

در چاپ افست، با استفاده از زینک‌ و مرکب های باکیفیت، می‏توان تعداد کارهای چاپی را تا مرز یک میلیون تیراژ نیز انجام داد که از نظر قیمت نسبت به چاپ دیجیتال با صرفه تر است..

میتوان کتاب های‌ ادبی‌ نفیس،‌ اوراق‌ اداری‌، کتاب راهنما‌، کاتالوگ‌، تمبر، کارتن‌ مقوایی‌ و‌ پلیت‌های‌ فلزی‌،‌ انواع‌ لیبل،‌ مجله، انواع‌ فرم‌،‌ بروشور‌، روزنامه، پوستر،‌ نقشه‌ و … مورد استفاده قرار بگیرد. سنسورهای که برای چاپ افست استفاده می‏شود دارای سیستم مرکب‌ زنی هوشمند است که مقدار لازم مرکب برای هر کار را قبل از شروع چاپ تنظیم می‌کند. این امر موجب صرفه جویی در کاغذ می‏ شود.

افست یکی مهمترین روش های چاپ در تبلیغات می باشد. که در آن، نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان بر گردانده و آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند. دستگاهی که برای این نوع چاپ استفاده می‏شود سه استوانه دارد. در این روش چاپ ابتدا مطالب مورد نظر بر روی صفحه‌ای آلمینیومی به نام زینک منتقل می‌شوند و سپس این صفحه را با مواد شیمیایی طوری حساس می‌کنند که فقط نوشته‌ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به سمت خود جذب کنند و زینک را به دور نخستین استوانه بپیچد. طرح مورد نظر بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم، بر می‏گردد. کاغذ سفید که متوالیا به دور استوانه سوم می‌پیچد مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم دریافت می‏کند.