چاپ سیلک چیست?

چاپ سیلک چیست?

چاپ سیلک‌اسکرین، چاپ اسکرین تکنیکی در چاپ است که بر طبق انتشار به وسیله استنسیل یا این که شابلون پباده سازی شده‌است. در‌این روش از پارچه توری ظریفی که در قدیم پارچه ای ابریشمی بود برای ایجاد کلیشه استفاده می شده و به همین منظور به‌این چاپ چاپ سیلک گفته می شود.

برای اطلاع از چاپ طلاکوب میتوانید به صفحه فوق مراجعه فرمائید

نخست از طرح متبوع تصویری سیاه و سفید بر روی برگه واضح یا فیلم لیتوگرافی تهیه و تنظیم می شود و آنگاه آنرا بر روی تور ابریشمی که روی آن با مواد ژلاتینی حساس به نور و روشنایی آغشته گشته و بر روی قالب یا این که چهار چوبی از جنس چوب یا این که فلز قرار می‌گیرد قرار می‌دهند و به وسیله میز نور به آن نور و روشنایی می دهند.

مواد اصلی به روشنایی عکس العمل شیمیایی نشان داده و سخت و مقاوم می‌شوند و قسمتهایی که نور و روشنایی نخورده براحتی شسته شده و از سطح پارچه یا این که شابلون پاک می‌شوند بنابراین قسمتهایی که بایستی رنگ از آن ها عبور نمایند تمیز شده و رنگ از سوراخهای پارچه عبور کرده و بر روی تراز متبوع یا این که به عبارتی مرحله چاپ می نشیند.

این کار را با استفاده از یک کاردک یا این که تیغه لاستیکی ( اسکویی‌جی ) که با فشار دست یا این که دستگاه در دست گرفتن می‌شود انجام داده و مرکب غلیظ را بر سطح کلیشه یا این که پارچه می‌گسترانند، به این ترتیب رنگ از بخش‌های نفوذپذیر توری به قسمت زیرین در زیر کلاف میرسد و نقش متبوع را می‌توان با رنگ‌های متفاوت بر روی قسمت مسطح چاپ کرد.
از چاپ سیلک میتوان برای چاپ روی هر سطحی و با هر ابعادی استفاده کرد اعم از قابلیت چاپ بر روی اشکال ساک های خرید و ساک های دستی پارچه ای، نایلکس و نایلون، سی دی، دفترچه، سررسید و تقویم، آفتابگیر ماشین، جلد مدارک، چرم، مقوا، آینه، شیشه، باکس های گوناگون از نوع تبلیغاتی، تابلوهای صنعتی، تابلوهای آگهی، هدایای تبلیغاتی مانند ساعت و کیف و هر کادو تبلیغاتی با مرحله مسطح.

با این حال نباید از معایب این روش چاپ هم غافل شد اعم از معایب و محدودیتهای این طرز چاپ سرعت پایین، تکرنگ بودن زمینه چاپی و عدم توجه کافی برای کنار نیز قرار دادن رنگها در چاپهای متفاوت می باشد و برای چاپ های یک سری رنگ صد رد صد بایستی طرح به نحوی اجرا شود تا رنگهای طرح از نیز مسافت داشته و در شکل جابجایی هر رنگ در طرح مورد نظر نقص‌ و خدشه ای به وجود نیاید ( در اصطلاح طرح می بایست بصورت تفکیکی باشد)

برای مشاهده و اطلاع از قیمت چاپ جعبه و کارتن به صفحه فوق بروید

چاپ سیلک می تواند به طور دستی و هم بصورت ماشینی و به وسیله دستگاه انجام پذیرد که در شرایط ماشینی بالطبع سرعت و همینطور توجه کنار هم دریافت کردن، تهیه و تنظیم و هم نشینی رنگها زیاد فراتر خواهد بود البته از طریق ماشینی برای تیراژهای بالا و چاپ بر روی مواد ارزشمند تر بایداستفاده کرد.

نحوه چاپ سیلک اولین دفعه در ژاپن انجام شد. در آن دوران پارچه های ابریشمی برای چاپ کاربرد داشت و به همین منظور این شیوه به سیلک ( در معنای ابریشم ) جهانی شد. این راه و روش هنوز نیز در بخش اعظمی از نقاط دنیا به کارگیری می‌شود چون هیچ روش چاپی نمی تواند به میزان چاپ سیلک، مرکب را بر روی سطح منتقل نماید و گاهی نیاز است تا چاپ با مقادیر زیادی از مرکب صورت بپذیرد و اصطلاحاَ کلیه سطح کار را پر نماید در چنین حالتی چاپ سیلک بخشی از شایسته ترین مورد ها به شمار می‌آید.

مجتمع چاپ، تبلیغات و صحافی مهر گرافیک با پشتیبانی شما عزیزان 10سال است که به مجهزترین کارگاه چاپ صنعتی مجهز شده است تا شما همراهان همیشگی این مجموعه در آسایش باشید و با خیال راحت محصولات خود را سفارش دهید.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه های بازدیدکنندگان

شرکت گاز استان خوزستان 13 مهر 1398 - 14:52

باعرض سلام
شما چاپ سیلک روی لباس کار می زنید
شرکت برای کلیه شرکت های وابسته در کل استان لباس فرم گرفته و باید پشت لباس چاپ شود.
تعداد 5000عدد لباس
چاپ سیلک سه رنگ
لطفا پیش فاکتور ارسال شود

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.