چاپ سیلک چیست?

چاپ سیلک چیست?

چاپ سیلک یکی از انواع روش چاپ و تکثیر است که با تجهیزات و امکانات فراوان، بر روی انواع اشیا وسطوح در شکل های و اندازه های مختلف قابل اجرا است. دامنه کاربرد این چاپ انواع مختلفی دارد، از ساده ترین و ارزان ترین نوع آن می توان به پیچیده ترین و پیشرفته ترین مرحله اشاره کرد. از تصویر روی شیشه های شیر های پاستوریزه، آب معدنی و نوشابه های متداول، انواع مواد مانند پارچه، چینی، پلاستیک، فلز، تابلوهای راهنمایی رانندگی، تابلوهای اسامی خیابان ها و پلاک منزل خود میتوان به قدرت چاپ سیلک اشاره کرد.

برای اطلاع از قیمت و آشنایی، کاربرد چاپ تامپو می توانید به صفحه فوق مراجعه فرمائید.

تاریخچه چاپ سیلک

چینی ها نخستین مردمانی بودند که از چاپ سیلک برای انتقال طرح ها بر روی پارچه استفاده کردند. پس از آن ژاپنی ها با استفاده از روش های ساده لکه گیری توانستند طرح هایی را بر روی پارچه ها ایجاد کنند. در آن زمان با استفاده از کاغذ، شابلون ها بریده می شد و توری از موهای بافته شده درست می کردند. برای نفوذ کردن جوهر از طریق توری بر روی پارچه ها از برس هایی محکم استفاده می کردند.

در فرانسه برای چاپ بر روی پارچه از صفحه های سیلک  استفاده می کردند.

امروزه با وجود معرفی دستگاه هایی برای بیرون کشیدن جوهر از طریق توری و نفوذ آنها بر روی صفحه ی اصلی، هنوز هم از برس های محکم برای چاپ سیلک استفاده می کنند.

برای اطلاع از چاپ طلاکوب میتوانید به صفحه فوق مراجعه فرمائید

رنگ چاپ سیلک

جوهر نقش مهمی در فرآیند وسیع چاپ سیلک ایفا می کند. متعاقبا رنگ چاپ سیلک برای طراحی شما از راه مواد و جوهر ترکیب می شوند. رنگ ها از لحاظ پایه ی تشکیل دهنده به دو دسته پایه آب و پایه روغن تقسیم می شوند.

در چاپ سیلک از جوهر و رنگ های متداولی استفاده می شود که به تعدادی از آنها می پردازیم:

1.رنگ پلی اتیلن

این رنگ زودتر از بقیه خشک می شود و پوشش دهی بیشتری دارد ولی کارایی آن در صنعت چاپ سیلک کمتر است. از حلال های این رنگ می توان به تینر روغنی، بنزین، نفت و ریتاردر اشاره کرد.

2.رنگ پی وی سی

این رنگ یکی از پرکاربرد ترین رنگ ها در صنعت چاپ سیلک به شمار می رود. خشک شدن سریع یکی از مزیت های این رنگ برای استفاده در صنعت چاپ سیلک محسوب می شود. در کارگاه های چاپ سیلک بهتراست به علت وجود نداشتن فضای جداگانه برای خشک شدن مورد چاپ شده، از رنگ هایی استفاده کنند که زودتر خشک شوند و پیشنهاد ما در این زمینه استفاده از رنگ پی وی سی است.

از معایب این نوع رنگ می توان به مناسب نبودن برای طرح های ریز و قیمت بالای آن در بازار ایران اشاره کرد.

خواص رنگ پی وی سی:

براقیت

قدرت پوشش دهی بالا

سرعت خشک شدن مناسب

تیراژدهی بسیار خوب

مقاومت بالا در برابر خراش و پس از خشک شدن نهایی

ریتاردر بهترین گزینه به عنوان حلال این نوع رنگ شناخته می شود.

3.رنگ روغنی

مهم ترین کاربرد رنگ روغنی در ساختمان سازی است. برخلاف رنگ های پی وی سی، این رنگ برای طرح های ریز نیز استفاده میشود. قیمت ارزان و مناسب این رنگ در بازار، آن را به رنگی قابل دسترس برای همگان و کاربران تبدیل کرده است.

دیر خشک شد این رنگ یکی از معایب آن است و ممکن است سفارشات چاپ را مختل سازد.تینر و بنزین از حلال های این رنگ محسوب می شوند. 

4.رنگ اورینت

لازم است که بدانید این رنگ به خوبی با آب ترکیب می شود و حالت خمیری پیدا می کند. به دلیل خمیری بودن رنگ، استفاده از آنن نیازمند تجربه و هنر دست بسیار خوبی دارد. از مزایای این رنگ در مقایسه با بقیه ی رنگ ها می توان به کیفیت آن اشاره کرد.
از چاپ سیلک میتوان برای چاپ روی هر سطحی و با هر ابعادی استفاده کرد اعم از قابلیت چاپ بر روی اشکال ساک های خرید و ساک های دستی پارچه ای، نایلکس و نایلون، سی دی، دفترچه، سررسید و تقویم، آفتابگیر ماشین، جلد مدارک، چرم، مقوا، آینه، شیشه، باکس های گوناگون از نوع تبلیغاتی، تابلوهای صنعتی، تابلوهای آگهی، هدایای تبلیغاتی مانند ساعت و کیف و هر کادو تبلیغاتی با مرحله مسطح.

با این حال نباید از معایب این روش چاپ هم غافل شد اعم از معایب و محدودیتهای این طرز چاپ سرعت پایین، تکرنگ بودن زمینه چاپی و عدم توجه کافی برای کنار نیز قرار دادن رنگها در چاپهای متفاوت می باشد و برای چاپ های یک سری رنگ صد رد صد بایستی طرح به نحوی اجرا شود تا رنگهای طرح از نیز مسافت داشته و در شکل جابجایی هر رنگ در طرح مورد نظر نقص‌ و خدشه ای به وجود نیاید ( در اصطلاح طرح می بایست بصورت تفکیکی باشد)

برای اطلاع و مشاهده چاپ لیزر می توانید به صفحه فوق مراجعه فرمائید.

چاپ سیلک رنگی

یکی از مهم ترین کارهایی که باید در چاپ سیلک انجام دهیم انتخاب رنگ (ها) مناسب برای امر چاپ است. در زمینه هنر چهار رنگ اصلی وجود دارد که از مخلوط هر رنگ با رنگ دیگر می توان یک طیف وسیعی از رنگ های متنوع به وجود آورد. شرکت های زیادی برای چاپ سیک رنگی در ایران است و به راحتی می توان طرح و کالای موردنظر خود را با رنگ دلخواه برای چاپ سیلک سفارش دهیم.

چاپ سیلک از نظر رنگی بودن به دودسته تک رنگ و چند رنگ تقسیم بندی می شود.

در چاپ تک رنگ نیاز به یک شابلون دارید تا رنگ مورد نظررا بر روی سطح مورد نظر بنشانید. در چاپ چند رنگ باید به ازای هر رنگ، یک شابلون جداگانه  تهیه کرد و سپس هر یک از رنگ های جداشده را چاپ کنیم.

مواد لازم برای چاپ سیلک

مواد و ابزار لازم برای چاپ سیلک به دو دسته ی صنعتی و خانگی تقسیم می شوند، ما در اینجا به بحث صنعتی آن می پردازیم.

1.دستگاه چاپ سیلک

در حالت کلی امکان چاپ سیلک فقط با یک توری و یک دستگاه وجود دارد، اکثر چاپ گران ترجیح می دهند که از یک دستگاه فشار استفاده کنند زیرا این امکان را می دهد که تعداد بیشتر طرح را با کارایی بیشتر چاپ کنید.

در این فرآیند سه نوع پرس وجود دارد:

پرس دستی

همانطور که از اسمش پیداست، با دست کار می کنند و این به آن معناست که کاملا فشرده هستند.

پرس نیمه اتوماتیک

این نوع پرس تا حدودی مکانیزه و ماشینی شده اند، اما هنوز هم دخالت انسان در این روش برای تعویض وسایل تحت فشار دستگاه هویداست.

پرس اتوماتیک

این نوع پرس ها کاملا به صورت خودکار هستند و به دخالت کمتری از سوی انسان ها نیاز دارند.

در مواقعی که چاپ سیلک در مقادیر زیادی سفارش داده شده باشد از دستگاه های نیمه یا تمام اتوماتیک استفاده می کنند، زیرا این دستگاه امکان چاپ را سریع تر،کارآمد تر و احتمال پیش آمدن خطا را کمتر می کند. افرادی که چاپ سیلک را برای سرگرمی انجام می دهند، بهتر است از یک دستگاه پرس دستی استفاده کنند.

2.جوهر

جوهر یا رنگ از طریق توری روی سوژه مورد نظر چاپ می شود. چاپ گرها، انتخاب جوهر را به رنگ ترجیح می دهند. به عنوان مثال ممکن است یک چاپگر از جوهر های براق، جوهر های بافت دار یا جوهر های پف دار برای طراحی یک ظاهر منحصر به فرد استفاده کنند. چاپگر باید نوع سطحی که قصد دارد طراحی ها رو آن انجام دهد را در نظر بگیرد. زیرا بعضی از جوهر ها روی تعداد خاصی از سطوح بهتر عمل می کند.

 3.صفحه ابریشم

صفحه ابریشم شامل یک قاب فلزی چوبی است که یک توری پارچه ی ریز و کشیده روی قسمت بالایی آن دارد. در زمان های اولیه کشف چاپ سیلک، این توری از نخ ابریشم ساخته شده بود. اما امروزه در صنعت مدرن چاپ سیلک به جای استفاده از نخ ابریشم، از پارچه های پلی استر استفاده می کنند. عملکرد نخ ابریشم و پلی استر شبیه به هم است و به دلیل ارزان بودن پلی استر، چاپگران ترجیح می دهند از پلی استر درصنعت چاپ سیلک خود استفاده کنند.

دسته

دسته تیغه ی پلاستیکی است که به یک دسته بلند چوبی، پلاستیکی یا فلزی وصل شده است. از این دسته برای فشاردادن جوهر از طریق توری و سپس پخش شدن روی سطح مورد نظر، استفاده می شود.

 چاپ سیلک در اصفهان

چاپ سیلک از جمله مهارت هایی است که در هر شهری که زندگی می کنید می توان از طریق آموزش، به آن دسترسی پیدا کرد. ما قصد داریم صنعت چاپ سیلک در اصفهان را به شما معرفی کنیم.

قبل شروع و دسترسی به این مهارت، ابتدا لازم است آموزش هایی در این زمینه داشته باشید. برگزاری دوره های مختلف آموزشی چاپ سیلک در اصفهان، این دسترسی را برای شما راحت تر و سریع تر کرده است. یکی از شرکت های برگزار کننده این دوره ها، مهرگرافیک است.

چاپتل یکی دیگر از شرکت های چاپ سیلک اصفهان است. چاپتل خدمات زیادی از جمله چاپ روی لیوان، فرش و تقویم را به مشتریان خود ارائه می دهند.

اگر به فکر کسب و کار خانگی خود هستید ما به شما شرکت کارن را معرفی می کنیم. این شرکت وارد کننده انواع دستگاه های پرس اتوماتیک و پرس دستی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت است.

زیبا پلاست عرضه کننده ی چاپ سیلک روی انواع نایلون ها است. در جدول پایین می توان به قیمت حدودی این چاپ پی برد.

برای مشاهده و اطلاع از قیمت چاپ جعبه و کارتن به صفحه فوق بروید

چاپ سیلک می تواند به طور دستی و هم بصورت ماشینی و به وسیله دستگاه انجام پذیرد که در شرایط ماشینی بالطبع سرعت و همینطور توجه کنار هم دریافت کردن، تهیه و تنظیم و هم نشینی رنگها زیاد فراتر خواهد بود البته از طریق ماشینی برای تیراژهای بالا و چاپ بر روی مواد ارزشمند تر بایداستفاده کرد.

نحوه چاپ سیلک اولین دفعه در ژاپن انجام شد. در آن دوران پارچه های ابریشمی برای چاپ کاربرد داشت و به همین منظور این شیوه به سیلک ( در معنای ابریشم ) جهانی شد. این راه و روش هنوز نیز در بخش اعظمی از نقاط دنیا به کارگیری می‌شود چون هیچ روش چاپی نمی تواند به میزان چاپ سیلک، مرکب را بر روی سطح منتقل نماید و گاهی نیاز است تا چاپ با مقادیر زیادی از مرکب صورت بپذیرد و اصطلاحاَ کلیه سطح کار را پر نماید در چنین حالتی چاپ سیلک بخشی از شایسته ترین مورد ها به شمار می‌آید.

مجتمع چاپ، تبلیغات و صحافی مهر گرافیک با پشتیبانی شما عزیزان از سال 89 است که به مجهزترین کارگاه چاپ صنعتی مجهز شده است تا شما همراهان همیشگی این مجموعه در آسایش باشید و با خیال راحت محصولات خود را سفارش دهید.

شماره چاپ سیلک در اصفهان

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه های بازدیدکنندگان

شرکت گاز استان خوزستان 13 مهر 1398 - 14:52

باعرض سلام
شما چاپ سیلک روی لباس کار می زنید
شرکت برای کلیه شرکت های وابسته در کل استان لباس فرم گرفته و باید پشت لباس چاپ شود.
تعداد 5000عدد لباس
چاپ سیلک سه رنگ
لطفا پیش فاکتور ارسال شود

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.